• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
     ANAHTAR ÇÖZÜM BİLGİ İŞLEM LTD. ŞTİ. "1993 den itibaren"

Anahtar Çözüm

1993' den beri Kurumsal İş Çözümleri Ortağınız

Logo Satış - CRM - B2B
Logo Tedarik Zinciri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret97459
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82125.8446
Euro6.54736.5735
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

APG Uygulaması NedirKPI nedir?

Key Performance Indicator'ın kısaltılmışıdır.

Türkçesi: Anahtar performans göstergesi. Adının açılımından anlaşılacağı üzere hedefe göre nerede olduğumuzu değerlendirmek için kullanılır.

Teknik olarak bir KPI çok basittir. Bir değer içerir. Şu anki değerin ne olduğunu. Ama bu tek başına çok anlamlı değildir. Bir de hedef içerir. Bu değer hedefe göre ne durumdadır. Şimdi bilgi biraz zenginleşti. Ama bu kadarla kalmaz, bir de trend (eğilim) bilgisini içerir. Yani değer hedefe göre belirli bir konumda, ama bir önceki konumuna göre daha olumlu durumda mı yoksa daha olumsuz durumda mı? Bu bilgi de KPI'da vardır. Değer, hedef ve eğilimin yanı sıra KPI bu sayısal bilgilerin grafiksel gösterimlerini de içerir.

Şu ikili KPI'yı tek bir grafik olarak düşünün mesela:

Bir şirketin satış hedefleri ve karlılık hedefleri var. İki ibreli hız kadranı şeklinde bir KPI yapılıyor. Kadranın sağ tarafı hedefi ifade ediyor. İbrenin açısının oraya ne kadar yakınlaşmış olduğu hedefe ne kadar yakın olduğunuzu gösteriyor. Ve ibrenin renginin yeşil olması iyileşmekte olduğunu, kırmızı olması ise kötüleşmekte olduğunu gösteriyor.

Bir de şunu düşünün, bu kadran yuvarlak bir duvar saati gibi, satış ofisinin duvarına kocaman asılmış.

Basitçe değer, hedef, eğilim ve grafikten olan bir KPI'ın ne kadar derin bir anlamı ve etkisi olabileceğini hayal edebildiniz mi?

İnternette bu konuda ciddi ve oldukça fazla bilgi bulabilirsiniz. 

Anahtar Performans Göstergelerinin amacı şirket içi Kurumsal Karne yaratmaktadır. Bu geniş konu şirket içi farklı dallarda uygulanabilmektedir.

Anahtar Çözüm özellikle Mali bilgilerden elde edilen verilerle daha önceden belirlenen göstergelere Altyapı oluşturmaktadır.

Burada dikkat edilecek noktalardan biri firmaya doğru bilgi sağlayacak raporlama sisteminin kurulması ve bu sistemden APG lerin elde edilmesine dayanmaktadır.

Mali Bilgiler dışında iş süreçlerinin denetimi ve performans kontrolu için E-Flow ürününü kullanmaktayız.

ERP ve E-flow sayesinde Mali Bilgiler, Bir sürecin ne kadarda oluşturulduğu, şirket içi performans ve memnuniyet takibi, onay ve iş akış sistemi üstünden bu bilgiler belli tablolar oluşturularak izlenebilmektedir.

APG çalışması bir Danışmanlık hizmetidir. Bu hizmetin oluşturulması için İş süreçlerinin tanımlanması, altyapının hazırlanması, özellikte ERP de gerekli çalışmaların yapılması, raporların hazırlanması aşamalarının planlanması ve oluşturulması gerekmektedir.

Örnek Çalışma : Yiğitoğlu

Aşamalar :

1-Danışman bir firmanın oluşturduğu firmaya özel APG ler oluşturuldu

2-Bu APG leri elde etmek için iş tanımları yapıldı

3-Bunlarla ilgili dökümanlar oluşturuldu.

4-İlgili personele eğitim verildi

5-APG lere altyapı sağlamak için Mali yönden ERP de altyapılar oluşturuldu.

6-APG raporları oluşturuldu

7-Bu raporlar tablolara bağlandı.

8-Çıkan raporlar incelendi, revizeler yapıldı.

Bu süreç sonunda şirketin Mali yönden iş tanımları, iş süreçleri çıkarılmış oldu. Data girişlerine APG lere göre standart getirildi. Kişilere özel raporlama yerine Kaynak Raporlama oluşturuldu. Bütçe ve Mali işler departmanı bu bilgilerin kontrolunu ve denetimini sürekli yapmaktadır. Çıkan raporlar APG takvimine uygun olarak yönetime sunulmaktadır.  

Çalışma yaklaşık 4 ay sürmüştür. 2013 yılında 2012 APG leri değerlendirilerek revize edilmektedir. Bu sistem yaşayan bir sistem olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca firmada 2013 yılı başından itibaren Mali işler dışında APG lerin uygulamasına geçilecektir.  

Anahtar Çözüm-Murat Ünal