• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
     ANAHTAR ÇÖZÜM BİLGİ İŞLEM LTD. ŞTİ. "1993 den itibaren"

Anahtar Çözüm

1993' den beri Kurumsal İş Çözümleri Ortağınız

Logo Satış - CRM - B2B
Logo Tedarik Zinciri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret97485
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82125.8446
Euro6.54736.5735
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

Raporlama ama nasılRaporlama ama nasıl?

Özellikle son 15 yıldır Türkiyede raporlama çok ciddi bir süreç olmuştur. Yaşadığımız krizler  ve ticaret şekilleri bizi şirketlerimizi daha denetim altında tutma gereğini ortaya çıkarmaktadır.

Raporlama aynı ERP seçimindeki gibi planlanmalı, bir sıraya konmalı, kendi içinde bir bütünlüğü olmalı ve sonuca odaklı olmalıdır.

Şirketlerde genellikle şunu duyuyoruz :

-Sistemi kuralım nasıl olsa raporu alırız
-Patronumuz her an her raporu isteyebilir
-Hergün maliyet raporu alacağım
-Raporlama ile ilgili zaten arkadaşlar var yapıyorlar veriyorlar
-Belli raporlar dışında bir ihtiyacım yok

Bu ve benzer sözler esasında şirketinizde bir Raporlama planlamasının ve altyapısının olmadığını gösterir. Şirket raporları kişilere, yöneticilere göre değişmemeli. En azından belli standart raporlar.

Rapor azlığı yanı sıra çokluğuda iyi bir durum değildir. Artık farklı raporlama sistemleri olduğu için özellikle yöneticiler çok fazla talepte bulunmaktadırlar. Zaman içinde oluşturulan raporlar zaman açısından bakılamaz noktaya gelmekte ve hem zaman hemde para boşuna harcanmaktadır.
Raporlamada yapılan hatalardan biride ERP den farklı bir çalışma yürütmektir. Oysa raporlar sürekli denetlenebilen ve sorgulanabilen bir kaynaktan alınmalıdır. Bununda en önemli kaynağı ERP dir. ERP niz doğru yapılandırılmadıysa, bilgi girişi sistemsel değilse raporlamalar için farklı yerlere girilen bilgilere ve kişilere ihtiyaç duyacaksınız.

Dolayısıyla bunlar yapılmadan özellikle İş Zekası ürünleri almak şirketiniz için büyük hata olacaktır. Çünkü bu sistemler belli bir düzende girilen datalara ihtiyaç duymaktadırlar. ERP si düzgün çalışmayan, bilgi girişi eksik sistemlere İş Zekası ürünleri eklemek sokağa atılmış para gibidir.

Raporlama önemli bir konudur ve özellikle planlama aşamasında şirketin sektörüne, ihtiyaçlarına ve alınma sıklığına göre analiz edilmeli, yapılacak raporların çalışması yapılmalıdır.

Raporlama bazen herşeydir, bazen başbelasıdır.

Hangisinin olacağına sadece siz karar verebilirsiniz..

Anahtar Çözüm - Murat Ünal