• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
     ANAHTAR ÇÖZÜM BİLGİ İŞLEM LTD. ŞTİ. "1993 den itibaren"

Anahtar Çözüm

1993' den beri Kurumsal İş Çözümleri Ortağınız

Logo Satış - CRM - B2B
Logo Tedarik Zinciri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret97486
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82125.8446
Euro6.54736.5735
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

E-Flow İş Süreçleri Yönetimi


İş Süreçleri Yönetimi (BPM) Nedir?


İş Süreçleri Yönetimi (Business Process Management),  iş süreçleri üzerinde kurulan merkezi bir Sürekli İyileştirme Sistemi  ile iş süreçlerinde kalite ve verimliliğin artırılmasını sağlar. Bunun için süreç hedeflerinin belirlenmesi, gerçekleşen sonuçların düzenli olarak ölçümlenmesi, hedeflerle kıyaslanması ve yeni iyileştirme önerilerinin toplanması ve sonuçlandırılarak uygulamaya alınması gerekir.

Neden İş Süreçleri Yönetimi?
İş Süreçleri Yönetimi, işlerin  tanımlı bir akış içinde, doğru bilgiye dayalı olarak, ”hızlı ve kesintisiz” akmasını, süreç maliyetlerinin düşürülmesini sağlar. Bu kapsamda Elektronik İş Akışı iş süreçlerinin merkezi yönetimini sağlayan en önemli teknolojidir.
----------------------------------------------------------------------------------------------
  • İş akışlarına uygulanabilir kurallar getirir.
  • İş süreçlerini hızlandırır, üretkenliği artırır.
  • Süreç maliyetlerini azaltır.
  • Ekip verimliliğini yükseltir.
  • Darboğazları, aksamaları kontrol ve iyileştirme olanakları sağlar.

İş Süreçleri Yönetimi programları ile neler yapabilirsiniz.

Esasında böyle bir programa sahipseniz firmanızda özellikle Kurumsallık adına birçok işlemi kontrol altına alabilir, sistem içinde izlenebilir hale gelebilirsiniz.

Teknik detaylara girmeden örneklerle bu programlar ne işe yarar açıklamaya çalışalım.

Örnek 1:
 
Örneğin bir Pazarlama firmasınız Mobil Satış Sistemlerinden veya manuel sipariş alıyorsunuz. Böyle bir sisteminiz var ise ve kurallar tanımlandığı ise sistem ERP nize sipariş geldiğinden itibaren otomatik çalışmaya başlar.
 
5.000 TL altında bir siparişte direkt satıcının onayı yeterlidir diyebilirsiniz. 5.000-10.000 TL arası bir siparişte Satıcı ve Bölge müdürü daha üst bir satışta ise Satış müdürünün (3 lü onay) alınmasını sistem otomatik yapar. Bu onaylar alındı ise Sipariş otomatik olarak Sevkedilebilir olur.
 
Bu onayları alırken sisteme Ödeme-Tahsilat kontrolu, Risk kontrolu, Vade kontrolu gibi işlemleride otomatik yaptırabilirsiz.

Örnek 2
 
Şirketinizde SatınAlma işlemlerini takip etmek istiyorsunuz. Sistem içerisine kurulacak bir Talep yönetimi ile bütün personeliniz ister Şirket ile ilgili alımlar isterse herhangi bir ürünün SatınAlması ile ilgili talepleri bu sisteme girer ve sistemin onay mekanizması otomatik çalışmaya başlar. Böylece gene sizin istediğiniz kurguya göre limitler belirlenir ve ilgili her birimin onayının alınması zorunlu hale getirilebilir.

Örnek 3
 
Çalışan sayısı firmalarda en zor takip işlerinden biride Evrakların onaylanmasıdır. Bu sistemde Fatura Sekreterinize gelir. Sekreteriniz faturayı Scan eder ve sisteme dahil eder. Sistem daha önceden tanımlanmış onay mekanizmasını çalıştırarak fatura için gerekli onayların alınmasını sağlar. Fatura ise Sekreteriniz tarafından ilgili birime genellikle Muhasebeye iletilir. Son onay verildiğinde Fatura onayı açıklamalar ile birlikte Muhasebe ekranına düşer ve evrak onaylanmış şekilde ERP içerisine alınır.

Örnek 4
 
Çalışanlarınızın masraflarının girilmesi özellikle şirket dışında çalışanların bunlarla ilgili bilgiyi göndermesi ve aktarılması zaman kaybı olmaktadır. Bir adet Masraf Formu yaratılarak kişilerin Tablet veya bilgisayarlarından bu bilgilerin online girilmesi sağlanır. İstenirse sistem gene bir onay mekanizmasından geçerek (Bölge Müdürü, Satış Müdürü) Mali işlere gelir. Evrak kontrolu (Belge) yapılarak yapılan harcamaların ERP ye otomatik aktarılması sağlanabilir.

Örnek 5
 
Firmalarda Avans Formlarının onayı ve takibi zaman zaman ciddi süre alan olaylardır. Bu sistemde kişi ilgili Avans formunu girer. Sistem onay mekanizmasını otomatik olarak çalıştırarak bu Avansın onayını alarak işlemin gerçekleştirilmesini sağlar.

Örnek 6
 
İnsan Kaynakları departmanınız ihtiyaçlarınıza göre bir personel istihdamında bulundu. İşe alım süreçlerini (ki buda sistem içerisinde tanımlanabilir) yaptıktan işe alınan personelle ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Örneğin Bordro bölümüne işe alım işlemleri bilgilerinin gönderilmesi, Yemek Kartlarına sipariş verilmesi, Servis planlamasının yapılması, Kişinin bölümünün (oturacağı yer, Bilgisayar, Yetkilendirme, Kırtasiye vb) planlanlamsı ve ayarlanması gibi ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır.
 
Şirketlerde bu işlemler bazen sözlü, bazen e-mail ortamında yapılmaktadır. Buda zaman kaybına, bazı işlerin zamanında yapılmamasına neden olmakta ve şirket içi memnuniyetsizliğe yol açmaktadır. Oysa E-Flow üstünde tanımlanan bir iş akışı ve bilgilendirme sistemi ile bu işlemler birkaç dakika içerisinde bütün ilgililere gerekli bilginin verilmesini ve sonuçlarının takip edilmesi sağlanmaktadır.

Bu örnekler şirketlere göre, ihtiyaçlarına göre oldukça çeşitlendirilebilir. Bu sistemlerin amacı ERP kullanıcıları dışında da şirketin iş süreçlerinin yönetiminde ERP entegrasyonunuda sağlayarak bütün şirketin verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır.
 
Programlar ana lisans dışında proje bazında fiyatlandırılmakta bazı müşterilerimizde sadece 1 iş süreci tanımlanırken bazı müşterilerimizde 5-6 belki daha fazla iş süreci tanımlanabilmektedir. Bu yüzden bu adımlar proje bazında değerlendirilmekte ve fiyatlandırılmaktadır.
 
Ayrıntılı bilgi ve Demo için arayınız...